Kako se rešiti peruti je samo još jedan problem sa kosom koji muči mnoge ljude širom sveta. Ove bele pahulje nisu nimalo prijatne i veoma se teško leče. Kako se rešiti peruti na prirodan način? Šta o tome kažu stručnjaci i kakva su iskustva ljudi? Slede odgovori na ova pitanja.

Šta je perut

Radi se o belim česticama koje pogađaju koren kose, često su praćeni svrabom i crvenilom. Javljaju se obično oko puberteta, a slabe oko 50 godine života. Njihova ozbiljnost se razlikuje od slučaja do slučaja. Neki slučajevi su manje agresivni i lako se leče dok drugi mogu biti ozbiljniji i samim tim zahtevaju medicinski pristup lečenju.

Koža se neprestano obnavlja, na svake četiri nedelje. Stare ćelije izbijaju na površinu, odumiru i ljušte se. Obično su ove ljuspice male i neprimetne. Kod peruti je proces obnavljanja kože ubrzan zbog čega se ćelije ne odvajaju i ne razgrađuju pravilno već počinju da se gomilaju i postaju vidljive.

Šta je uzrok

Najčešći uzrok je seboroični dermatitis poznat još i kao seboreja. Suva koža, osetljivost na određene preparate za kosu kao i problemi sa kožom poput ekcema ili psorijaze mogu učiniti da budete podložniji stvaranju peruti. Takođe se veruje da perutanje može da izazove i gljivica poznata pod nazivom Malassezia. Ovaj proces perutanja se može pogoršati ako ste pod sresom ili ste bolesni. Hladne i suve zime ga takođe mogu pojačati. Dijeta takođe može biti uzrok naročito ako ne unosite dovoljno vitamina B i cinka. Bitna je i higijena jer se perutanje povećava ukoliko se kosa ne pere često.
Perutanje se češće javlja kod muškaraca nego kod žena. Rekli smo da počinje oko puberteta i traje do poznih godina. Masna koža glave i masna kosa takođe povećava rizik od nastanka ovih belih, dosadnih ljuspica.kako se resiti peruti

Koji su znaci da nam se javlja perut

Jedan od glavnih znakova je svrab temena glave. To je obično prvi znak . Za njim odmah slede vidljive ljuspice mrtve kože. Takođe se mogu pojaviti crvene i masne mrlje kao i iritacija na glavi i osećaj zategnutosti kože glave. Perutanje se smanjuje tokom toplijih godišnjih doba. Ponekad se perut nakupi i dovodi do zapaljenja korena kože. Tada treba potražiti stručnu, medicinsku pomoć. Perutanje se može pojaviti i na obrvama, ispod dlačica na grudima, na preponama i ispod pazuha.

Kako se rešiti peruti – Najbolji šamponi

Najpopularniji su šamponi sa cink pirition jedinjenjem (pyrithizone zinc) jer sadrže antibakterijska i antigljivična svojstva. Takođe se preporučuju šamponi na bazi uglja jer usporavaju rast ćelija kože. Šamponi sa selen sulfidom ( usporavaju rast ćelija kože i deluju na gljivu Malassezia) i šamponi sa salicilnom kiselinom( za piling kože glave).

Iskustva su pokazala da nijedan od ovih proizvoda neće odmah rešiti problem. Dobro je koristiti naizmenično više proizvoda (recimo da menjate neke od ovih šampona na tri meseca) jer postoji mogućnost ukoliko dugo koristite jedan šampon protiv peruti da izgradite toleranciju prema njegovim sastojcima i on tada više nema efekta. Eksperimentišite sa različitim šamponima kako biste pronašli onaj koji daje najbolje rezultate.

Kako se rešiti peruti prirodnim putem

Dermatolozi savetuju da, ukoliko sami prirodnim preparatima i šamponima ne rešite problem u toku dve ili tri nedelje, potražite stručnu pomoć.prirodni put

  • Perite češće kosu jer na taj način smanjujete masnoću na glavi koja je jedna od uzroka
  • Koristite zeleni čaj. Izmešajte zeleni čaj, ulje od peperminta i belo vine i masirajte teme glave pet minuta. Zatim kosu isperite šamponom bez sulfata i regeneratorom. Zeleni čaj i esencijalno ulje peperminta imaju antioksidantna i antimikrobna svojstva koji deluju lekovito na teme glave, a i kosu čine hidriranijom i mekšom.
  • Koristite jabukovo sirće. Pomešajte sirće i vodu u istoj razmeri. Koristite ovu smešu kao zamenu za šampon. Jabukovo sirće može uništiti gljivice koje dovode do perutanja kože. Olakšava svrab i smiruje iritiranu kožu.
  • Masaža kokosovim uljem. Pomešajte 10 kapi ulja čajevca ( tea tree oil) sa 5 kašika kokosovog ulja. Nanesite smešu na kožu glave i držite preko noći. Dobro isperite ujutru. Ako ne možete držati noću onda možete smesu naneti i u toku dana i držati 30 minuta i onda isprati. Kokosovo ulje se takođe bori protiv gljivica, a ulje čajevca vraća vašoj kosi izgubljeni sjaj.
  • Koristite limunov sok. Umasirajte 2 kašike limunovog soka na koren kose i pustite da odstoji minut. Zatim pomešajte 1 kašičicu limunovog soka i 1 šolju vode i isperite kosu ovom smešom. Ponovite ovaj postupak neposredno pre svakog pranja kose. Sveži limunov sok sadrži kiselinu koja pomaže u razgradnji glivica koje izazivaju perutanje. Ovde nema jakih hemikalija koje bi mogle da iritiraju kožu.
  • Koristite sodu bikarbonu. Navlažite kosu i posipajte po temenu glave sodu bikarbonu. Ostavite da deluje nekoliko minuta i isperite. Soda se bori sa prekomerno aktivnim gljivicama i deluje kao piling kože glave pri čemu ne iritira kožu. Soda bikarbona takođe upija višak ulja.